Andalūzijos vyno keliais. Devyni DOP

Vynas yra alkoholio turintis gėrimas, pagamintas iš vynuogių. Dažniausiai būna dviejų spalvų – baltas ir raudonas, būna dar ir rožinės spalvos. Vynai būna saldūs, pusiau saldūs ir sausi, tačiau pasitaiko ir keisto skonio ir stiprumo vynų – na pavyzdžiui porto ar chereso. Dar būna putojantys, vyno gėrimai ir spirituoti. Yra senojo ir naujojo pasaulio vynai. O ką žinote apie Andalūzijos regiono vynus?

Andalūziška bodega - vyninė | ©laimafoto

Andalūziško vyno istorija

Manoma, kad vyno kultūrą į tuometinės Andalūzijos teritoriją atgabeno senovės finikiečiai, nors archeologiniai tyrimai randa natūralios fermentacijos balto ir raudono vyno žymių net paleolito laikotarpio keramikoje. Panašu, kad finikiečiai tik išpopuliarino andalūzišką vyną Viduržemio jūros regione pradėdami jo prekybą ir atveždami naujas vynuogių veisles. Taigi - vynas Andalūzijoje žinomas nuo senų laikų, o antikos laikais, kartu su alyvuogių aliejumi, buvo svarbiausia eksporto prekė.

Vyno aukso amžius

Vyno gamybos aukso amžius sutapo su Naujojo Pasaulio atradimu, kuomet per Sevilijos ir Kadizo uostus prasidėjo vyno eksportas į naujai atrastas žemes. Vėlesniais laikais teko susidurti su stipria kaimynų vyndarių konkurencija natūralios fermentacijos vyno rinkoje, todėl andalūzai palaipsniui perėjo prie specifinių vynų gamybos, kurie, net ir praėjus keliems šimtmečiams, vis dar nėra plačiai žinomi, o tuo labiau populiarūs. Tuo galite įsitikinti peržvelgę lietuviškų vyno tiekėjų asortimentą.

O tikrai gaila...

La vendimia - vynuogių derliaus nuėmimas Andalūzijoje | ©laimafoto

Andalūziškų vynų įvairovė

Dėl pakankamai įvairaus klimato vynuoges galima auginti visose Andalūzijos provincijose. Čia gaminamas klasikinis baltas ir raudonas vynas, tačiau nedideliais kiekiais, iš gana specifinių vynuogių rūšių, todėl yra ganėtinai brangus ir retas. Andalūzijos vyndariai labiausiai orientuojasi į kokybiškų, brandintų, taip vadinamų „generosos“ vynų gamybą ir gali pelnytai pasigirti plačia šių unikalių vynų gama ir jų vartojimo kultūra. Nėra vieningai sutarta kaip tiksliai versti šios vynų grupės pavadinimą į kitas kalbas, todėl jie kartais vadinami pastiprintais, likeriniais, saldžiaisiais, arba tiesiog apibendrintai pagal regioną – Chereso, Montijos, Malagos vynais, nors “generoso” galima būtų versti - dosnus ar praturtintas.

Nėra vieningai sutarta kaip tiksliai versti “generoso” vynų grupės pavadinimą į kitas kalbas, todėl jie kartais vadinami pastiprintais, likeriniais, saldžiaisiais, arba tiesiog apibendrintai pagal regioną – Chereso, Montijos, Malagos vynais, nors “generoso” galima būtų versti - dosnus ar praturtintas.

Saugomos kilmės vieta

Beveik 70 procentų Andalūzjos vynų pagaminama vienoje iš devynių saugomos kilmės vietų, kurios originalo kalba vadinamos taip: Condado de Huelva, Jerez, Málaga, Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda, Montilla-Moriles, Sierras de Málaga, DOP vino de calidad de Lebrija ir Vino Naranja del Condado de Huelva. Be to, egzistuoja dar 16 geografinių nuorodų, kurios leidžia pažymėti jose gaminamus vynus Vino de la Tierra - tradiciniais krašto vynais, arba Vino de Calidad.

Criaderas ir soleras technologija

Tradiciškiausia Andalūzijos vyno brandinimo sistema vadinama criaderas y soleras, kurią pradėta naudoti XVIII amžiuje. Šiuo metodu brandinami visi  andalūziškos kilmės generosos vynai, kartu naudojant du senėjimo būdus: biologinį ir oksidacinį. Tarpusavyje derinant įvairius fermentacijos, senėjimo ir brandinimo būdus, sukuriama plati įvairiausio skonio ir stiprumo vynų gama.

Criaderas y soleras būdu brandinti vynai yra atsparūs laikui  – jų skonis ir kvapas nesikeičia priklausomai nuo derliaus metų. Taip yra todėl, kad vynai ne tik brandinami ir sendinami ilgą laiką (nuo 5  iki 25 ir daugiau metų), bet ir jo metu maišomi.

Chereso trikampis

Tipiškiausias Andalūzijos vyno bodegas rasite Chereso trikampyje, Montija – Moriles ir Malagos zonoje. Nuo įprastinio vyno daryklų šios skiriasi didžiuliais sandėliais, taip vadinamomis katedromis kuriuose sustatytos vyno statinių criaderos. Pagrindinės šių regionų vynuogės yra tik trys: Moscatel, Perdo Ximenez ir Palomino Fino,  jų pakanka pagaminti visą generosos vynų gamą: sausus vynus - fino, manzanilla, amontillado, palo cortado, oloroso, natūraliai saldžius vynus ir dirbtinai saldintus – pale cream, medium cream ir cream.

Vyno degustacijos Andalūzijoje

Neįmanoma nusakyti ar iliustruoti visų šių vynų įvairovės skonio, kvapo, ar  nupasakoti gamybos būdų subtilybių. Paprasčiausia būtų apsilankyti pačiose vyno bodegose, viską patiems apžiūrėti ir paragauti. Kai kurie Andalūzijos vyno gamintojai tai suprasdami įsileidžia į svečius, gali aprodyti savo gaminamo vyno katedras ir pateikti degustacijai geriausius vynus, kartu su geriausiai prie jų derančiais užkandžiais.

 

Norite išragauti regioną garsinančius patiekalus ir gėrimus?

Kreipkitės į mus - sudarysime Jums gastronominės kelionės programą. Pageidaujant, lydėsime kelionės metu.
Padėsime susigaudyti gamybos procesuose, terminuose bei giliau pažinti ir pamilti Andalūziją per jos turtingą ir įvairią maisto kultūrą. 

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.


Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Previous
Previous

El rebujito de Feria

Next
Next

Picos, piquitos, colines, regañas