Palos. Rumbas į Indiją

Iki šiol nėra sutariama kurioje Bahamų saloje išsilaipino Kristupas Kolumbas. Mažiausiai dvi - Watlingas ir Samana Cay pretenduoja į San Salvadoro pavadinimą – taip savo išsilaipinimo krantą pavadino Amerikos atradėjas. Tačiau tiksliai žinoma, kad ekspedicija išplaukė iš Palos miestelio, kuris tuo metu buvo Sevilijos karalystės sudėtyje. Įdomu kodėl tokia svarbi kelionė prasidėjo mažame žvejų miestelyje, o ne Kadize ar Sevilijoje?

Kristupo Kolumbo “Santa Maria” natūralaus dydžio laivo kopija | ©laimafoto

Taip, yra žinoma, kad ekspedicija turėjo ruoštis Kadise, tačiau 1492 metų vasarą miesto uostas buvo užkimštas laivais, kroviniais ir žmonėmis. Po Granados karalystės žlugimo visiems Andalūzijos žydams teko rinktis - arba atsiversti į krikščionybę arba išvykti. Laiko buvo duota iki rugpjūčio 10 dienos. Visgi tūkstančiai šeimų pasirinko išvykimą, paskubom susirinko mantą ir patraukė į Andalūzijos pakrantes. Trijų, ilgam pririštų prie krantinės laivų ruošimas Kadiso uostui rūpėjo mažiausiai.

Ekspedicijai buvo numatytas dviejų milijonų maravedí (tų laikų piniginis vienetas) biudžetas. Mokslininkai apskaičiavo, kad šiais laikais ši suma prilygtų kiek daugiau nei milijonui eurų. Pinigus Naujojo Pasaulio atradimo ekspedicijai rinko pačiais įvairiausiai būdais. Karalystės biudžetas skyrė daugiau nei pusę sumos - 1,4 milijonus, apie pusę milijono teko skolintis ir prisidėti net pačiam Kolumbui.

„Muelle de las Carabelas“ muziejuje esantys ekspedicijos rankraščiai | ©laimafoto

Pirmoji skylė biudžete prairo paaiškėjus, kad į planus įtrauktas tik vieno laivo paruošimas, o ekspedicijai reikėjo trijų. Kaip tik tuo metu teismas nubaudė Palos miestelio gyventojus už piratavimą ir nelegalią žvejybą atviroje jūroje, o vietoj baudos teisėjas pasiūlė prisidėti prie ekspedicijos ir parengti kelionei du papildomus ekspedicijos laivus, tuo metu stovėjusius Palos uoste. Netrukus čia buvo perkelta ir Santa Maria. Taip Palos tapo ekspedicijos paruošimo uostu, o vietos jūrininkai sudarė beveik du trečdalius laivų įgulos.

Šią vietą ir jūrininkus Kolumbas gerai pažinojo, nes ilgą laiką gyveno šalia esančiame La Rábida vienuolyne.

Palos uostas buvo medinis ir jo liekanos iki šių dienų neišliko, tačiau uostą dabar simbolizuoja Muelle de las Carabelas (Karavelių molas), kuriame plūduriuoja visos trys ekspedicijos laivų – Pinta, Niña ir Santa Maria natūralaus dydžio kopijos. Šie laivai buvo pastatyti Isla Cristina uoste ir pradžiai nuplukdyti į Expo 92 Sevilijoje minint 500 metų Amerikos atradimo jubiliejų. Po parodos laivus nutarta perplukdyti į Palos, kur tam įrengė improvizuotą uostą ir pastatė paviljoną ekspozicijai.

„Muelle de las Carabelas“ yra Palos de la Frontera pakrantėje, netoli La Rábida miesto. Privažiavimo kelias yra A-5025, jungiantis Palosą su N-442, vedančiu į Huelvą.

„Muelle de las Carabelas“ muziejau ekspozicija:

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Jums gali būti įdomu:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

Previous
Previous

NO8DO yra NO8DO

Next
Next

Sevilijos apelsinai Karališkam stalui