Lucena. Lai Saugo Mus Dievas

„Ar verta išlipti iš traukinio ir apžiūrėti Kėdainius?“ Ką atsakytumėte į tokį nepažįstamo keliautojo klausimą, perkančio bilietą iš Vilniaus į Klaipėdą? „Žinoma, kad taip!“ – derėtų atsakyti, jei keliautojas yra škotas, domisi žydų tautos istorija, Radvilų šeimos palikimu ir yra prisiekęs agurkų augintojas. O kam patartume užsukti į Liuceną, esančią šalia greitkelio, vedančio į Kordobą?

Lucena Palacio de los Condes de Santa Ana rūmai | ©laimafoto

Balti Andalūzijos miesteliai (isp. pueblos blancos) yra laikomi regiono vizitine kortele. Juos lankyti galite pagal turizmo ofiso pateiktą baltų miestelių sąrašą. Tiesiog sėdate į automobilį, įvedate miestelių pavadinimus į gps ir neskubėdami per dieną aplankote kokius tris ar keturis. Kiekviename miestelyje rasite baltai dažytus namelius, kelias bažnyčias ar vienuolyną. Beveik kiekvienas jų ant aukščiausios miesto kalvos turi alkazabą (gynybinę pilį), o nuo pilies bokšto atsiveria žadą atimantys apylinkių vaizdai. Taip, šie miesteliai tikrai unikalūs ir gausiai lankomi vienos dienos keliautojų.

O kaip turistus vilioja miesteliai, kurie nėra baltųjų sąraše? 

Jie būna sugrupuoti pagal kitus sąrašus. Pavyzdžiui Lucena miestelis. Jis yra minimas 100 gražiausių Andalūzijos miestelių sąraše: „Los 100 pueblos más bonitos de Andalucía“. Tačiau vargu ar savo pirmos kelionės po Andalūziją metu ją įtrauksite į lankytinų vietų sąrašą.

Lucena miestelis neoficialiai laikomas Andalūzijos geografiniu centru, tačiau dažnas keliautojas, važiuodamas pro šalį, net jei ir sulėtina greitį, tai tik tam, kad įsuktų į kelią, vedantį į daug populiaresnius Cabra ar Moriles miestelius.

Lucenos bažnyčia sinagogos vietoje | ©laimafoto

Kas ta Lucena? Ar vertą čia sugaišti bent pusdienį? Ir kodėl straipsnio pradžioje užsiminėme apie Kėdainius?

Manoma, kad Luceną įkūrė žydai, atvykę kartu su Iberijos pusiasalį užkariavusiais maurais. Net ir pavadinimas kildinamas iš hebrajų kalbos frazės Elí hoshanna (eliossana), kas lietuviškai reiškia „Tegul saugo mus Dievas“. Šiame mieste žydai kelis amžius sudarė gyventojų daugumą, rinko savo valdžią ir turėjo labai dideles laisves savivaldai. Vėlesnės maurų dinastijos nebuvo labai tolerantiškos vietos žydų bendruomenės atžvilgiu, o kelis šimtmečius besitęsiantys karai su krikščionimis pavertė Luceną miesteliu, nelabai saugiu gyventi, todėl žydų bendruomenė beveik išnyko. Andalūzijoje musulmonų mečetės po rekonkistos virto krikščionių bažnyčiomis. Lucenoje - bažnyčia buvo pastatyta žydų sinagogos vietoje. Būtent dėl žydiško palikimo šis miestas vadinamas Sefaradų perlu.

Lucena turi gana neįprastą miesto tvirtovę, kuri įkurdinta ne kalvos ar uolos viršūnėje, o centrinėje miesto aikštėje ir yra labiau panaši į teatro scenos dekoraciją o ne gynybai skirtą statinį. Tvirtovė garsi tuo, kad jos bokšto kalėjime buvo kalintas net pats maurų karalius Boabdilas. Vėliau tvirtovė tapo Comares markizų šeimos rezidencija. Tačiau neabejotinai puošniausia ir žymiausia didikų rezidencija yra Palacio de los Condes de Santa Ana. Dabar juose yra įrengtas miesto muziejus ir turizmo informacijos centras, tad apsilankymą Lucenoje galite pradėti būtent nuo čia.

Didžiausia pasaulyje kėdė / Lucenos bažnyčia sinagogos vietoje | ©mapio.net

Snaudžiantis pakelėje ir kepantis saulėje Lucena miestelis yra Andalūzijos, o gal net ir visos Ispanijos baldžių sostinė. Tai įrodo ir čia stovinti didžiausia pasaulyje kėdė, įrašyta Gineso rekordų knygoje. 26 metrų aukščio ir daugiau nei toną sverianti kėdė puikiai matoma nuo greitkelio. Netoli jos yra ir keli baldų gamybos istoriją pasakojantys muziejai.

Baldų gamyba miestelyje prasidėjo dar XVII amžiuje, kai miestas pradėjo augti milžinišku greičiu ir jame ėmė gausiai kurtis medžio apdirbimo dirbtuvės. Būtent Lucenos baldžiai išvystė ir ištobulino renesanso, Kastilijos ar jakobinų stiliaus baldų stilistiką. Prabangūs baldai buvo gaminami iš retos, atvežtinės medienos ir gausiai puošti raižiniais ir heraldiniais motyvais. Ilgainiui vietos meistrai įvaldė ir populiarių, modernių baldų stilius ir formas, todėl XX amžiuje čia jau veikė kiek daugiau nei 300 baldus gaminančių įmonių. Galite įsivaizduoti, kokia baldų įvairovė čia gaminama šiomis dienomis!

Jeigu Jums paliko įspūdį apsilankymas Kėdainiuose, tai galite užsukti ir į Andalūzišką Luceną. Ypač jei jus domina vynas, alyvuogių aliejus ir rankų darbų baldai. Ir lai saugo Jus Dievas.

Daugiau vaizdų iš Lucena miesto:

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Taip pat skaitykite:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Previous
Previous

Senda Litoral. Pirma linija prie jūros

Next
Next

Colomares: vienos pilies istorija