Sevilija. Grybai verti milijonų

Kažkur skaičiau, kad didžiausias pasaulyje gyvas organizmas yra kažkoks Armillaria ostoya, dar vadinamas Medaus grybu. Jo dydis yra sunkiai įsivaizduojamas, nes didžioji jo dalis yra grybiena, kuri auga po žeme. 2011 metais Sevilijoje išdygęs grybas irgi yra įspūdingo dydžio, tačiau po žeme slepiasi tik nedidelė jo dalis. O dar - šis grybas yra ko gero pats brangiausias pasaulyje.

Setas de Sevilla  | ©laimafoto

Setas de Sevilla (isp. Sevilijos grybai) yra didžiausia ir tikriausiai brangiausia medinė konstrukcija pasaulyje. Šis įspūdingas architekto Jürgeno Mayerio projektuotas statinys yra 150 metrų ilgio, 70 metrų pločio ir beveik 30 metrų aukščio. Konstrukciją laiko 3000 jungiamųjų mazgų ir 16 milijonų varžtų. Iš viso šiam objektui sukurti buvo panaudota 3500 kubinių metrų suomiškos pušies medienos.

Statinys yra penkių aukštų: pirmajame įsikūręs archeologijos muziejus, kituose – prekybos vietos ir restoranai, o keliaujant panoraminiu taku nuo paskutiniame aukšte įrengtų apžvalgos aikštelių galima pasigrožėti miesto vaizdais. Taigi Sevilijos grybai yra visais atžvilgiais unikalūs.

Net ir praėjus dešimčiai metų nuo Sevilijos grybų atidarymo, miestelėnus ir svečius stebina tiek objekto unikalumas, tiek ir jo statybos kaina. Vos pradėjus statybas paaiškėjo, jog suprojektuota konstrukcijos neįmanoma techniškai realizuoti, ją teks tobulinti ir modifikuoti. Šešis metus trukusių statybų biudžetas vietoje numatytų 50 milijonų eurų išaugo iki 84 milijonų. Sevilijos miesto tarybai teko imti paskolą, kurią ji moka net iki 2040 metų.

Sevilijos grybų medinė konstrukcija, vaizdas iš viršaus | Andalūzija. Virgen Extra

Drąsus ir avangardinis projektas pradžioje buvo vadinamas Metropolio Skėčiu Nuo Saulės (isp. Metropol Parasol), bet miestelėnai, stebėdami kylančią konstrukciją netruko ją pervadino Grybu. Yra manančių, kad skėtį pervadino grybu ir todėl, kad jis, kaip tas parazitinis medaus grybas, suėdė miesto pinigus.

Lankydami Sevilijos grybą susidursite su diskriminacija. Standartinis lankytojo bilietas kasoje kainuoja 15 eurų. O gimusiems Sevilijoje - įėjimas nemokamas. Gal todėl, kad liautųsi burbėję? Ko gero jau būtų laikas užmiršti ir biudžetus ir skolas – Sevilijos grybai yra miesto vizitinė kortelė ir didžiulis traukos objektas. Po grybo pamatais įsikūręs archeologijos muziejus savo ekspozicija irgi bando sudominti grybo lankytojus. Bet jo vilionės nelabai sėkmingos – dauguma lankytojų žvilgteli į ekspoziciją tol, kol atvažiuoja liftas, užkelsiantis į apžvalgos aikštelę.

Dėl diskriminacijos neniurzgėkite – klokit 15 eurų ir kilkite aukštyn. Tikrai verta.

Daugiau Sevilijos grybų:

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

O taip pat skaitykite:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

Previous
Previous

Andalūzija. Kelionė per šešias klimatines zonas

Next
Next

Karmona. 5000 metų Andalūzijos keptuvėje