Teba ir Karaliaus širdis

Andalūzija savo pradžią skaičiuoja nuo Herakulio laikų. Mažuose šio regiono miesteliuose gausu romėnų miestų griuvėsių, vizigotų nekropolių, vis dar stovinčių maurų tvirtovių ar išpuoselėtų renesanso rūmų, o muziejuose - archeologinių eksponatų. Taigi, ypatingo dėmesio siekiantis andalūziškas miestelis privalo turėti slaptą „kozirį“. Osunos „koziris“ – joje filmuotas „Sostų karų“ serialas, Guadix – urvuose įrengti gyvenamieji namai, Setenil de Las Bodegas – virš miestelio namų pakibusios uolos. O štai Teba pasakoja istoriją apie Karaliaus širdį.

Tebos miestelio tvirtovė | ©laimafoto

1329 metais mirė ko gero garsiausias visų laikų škotų karalius Robertas I, labiau žinomas Robert The Bruce vardu. Po metų, Tebos miesto apylinkėse vyko mūšis, kurio metu žuvo šio karaliaus bendražygis seras James Douglas. Šią istoriją taip pat galima pamatyti filme Drąsioji širdis (The Braveheart), kur serą James vaidina Melas Gibsonas.

Istorija - verta filmo siužeto

Mirštantis karalius Robertas I paprašė savo artimiausio bendražygio - sero James Douglas - nugabenti jo širdį į Jeruzalėje esančią Kristaus Kapo bažnyčią. Karalius labai gailėjosi, kad neturėjo galimybės prisidėti prie šventųjų kryžiaus karų ir išlaisvinant Jeruzalę nuo kitatikių, todėl norėjo, kad bent jo širdis aplankytų visiems krikščionims šventą vietą.

Po mirties balzamuota karaliaus širdis buvo įdėta į emaliuota sidabrinę dėžutę ir perduota serui James Douglas. Jis ją pasikabino ant kaklo, o raktą perdavė saugoti kitam garsiam karaliaus Roberto I bendražygiui - Simon Lockheart.

Riterių būrys pradėjo ruoštis kelionei į Jeruzalę, tačiau sužinoję apie Ispanijos karaliaus organizuojamą žygį, nusprendė jam padėti. Riteriai atplaukė į Seviliją ir prisijungė prie karaliaus Alfonso XI, kuris ruošėsi karo žygiui prieš musulmonišką Granados karalystę. Atvežtoji Roberto I širdis turėjo padėti nugalėti maurus.

Jungtinės krikščionių pajėgos įžengė į pasienio teritorijas ir apgulė gerai įtvirtintą Tebos tvirtovę. Tačiau jos gynėjams į pagalbą atskubėjo musulmonų kariuomenė ir krikščionių pajėgos pateko į spąstus. Norėdami priversti Alfonso XI armiją stoti į atvirą mūšį, maurai ėmė puldinėti jo stovyklą.

Vieno tokio išpuolio metu seras James Douglas su savo riteriais pateko į gerai suplanuotą priešo pasalą. Įvykio kronika pasakoja, kad maurai panaudojo savo žymiąją taktiką torna e fuye, kurios metu imituojamas netvarkingas atsitraukimas, o po jo - netikėta kontrataka, tuomet priešas apsupamas ir sunaikinamas. Seras James Douglas, nebuvo susipažinęs su tokiomis maurų kovos gudrybėmis, todėl puolė vytis „besitraukiantį“ priešą ir netrukus kartu su savo vyrais pateko į pasalą. Jėgos buvo nelygios, todėl krikščionims beliko kliautis tik stebuklu.

Pasakojama, kad tuo metu seras James Douglas nusikabino nuo krūtinės dėžutę su relikvija ir sušukęs „rodyk mums kelią ir mes tave seksim arba mirsim“ sviedė ją toli už priešo gretų. Tačiau stebuklas neįvyko ir seras James Douglas bei didelė dalis jo riterių krito nelygioje kovoje.

Po mūšio buvo rastas sero James kūnas ir dėžutė su Roberto I širdimi. Granados karalius Muhamadas IV išgirdęs šią tragišką istoriją pagerbė didvyrio palaikus ir kartu su relikvija perdavė juos Ispanijos karaliui Alfonso XI.

Istorija baigiasi tuo, kad per stebuklą mūšyje likę gyvi škotų riteriai, toliau vadovaujami Simon Locheart, išvirė sero James Douglas palaikus, o kaulus pargabeno į Škotiją. Kartu su jais grįžo ir Karaliaus Roberto I širdis. 

Iš Tebos miestelio atsiverianti panorama | ©laimafoto

Kuo dar garsi Teba?

Nuo jos uolų atsiveria nuostabios lygumų panoramos ir derlingas Guadalteba upės slėnis. Šiose vietose randama paleolito laikotarpio žmonių veiklos pėdsakų, čia aptinkamos dar finikiečių statytos geležies lydymo krosnys, keramikos dirbiniai, laidojimo vietos. Vėliau čia gyveno romėnai, visigotai, po jų atvyko arabai, kurie vadino gyvenvietę Atiba ir ant vienos iš uolų pastatė Castillo de La Estrella (Žvaigždės tvirtovę). Jos įtvirtinimai buvo vieni didžiausių visame Malagos regione.

Šios žemės ilgą laiką buvo pasienio teritorija, skyrusi nuolat kariaujančias maurų ir krikščionių karalystes, todėl apylinkėse galima rasti iki šių dienų likusius stebėjimo bokštų griuvėsius.

Pagrindinėje miestelio tvirtovėje veikia nedidelė ekspozicija, kuri pasakoja apie to laikmečio gyvenimo ypatumus, galima pasižvalgyti pro bokšto langus.

Tačiau kvapą gniaužiantys vaizdai atsiveria nuo uolos skardžio. Pučiant palankiam vėjui galima stebėti pulkus didelių paukščių, kurie gaudydami kylančius oro srautus sklando palei skardžio kraštą taip arti, kad rodos, juos tuoj pasieksi ranka.

Miestelis tikrai vertas vienos dienos ekskursijos. O iš jo patogu keliauti į Rondą arba aplankyti garsųjį Caminito del Rey.

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Taip pat skaitykite:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Previous
Previous

Misteris Cholesterolis arba kas gi yra Viduržemio jūros dieta

Next
Next

Žuvininkas Jeronimas