Osuna. Kaip nebūti tipiniu

Žvelgianti pro mašinos langą akis Osunoje nepastebės nieko išskirtinio – kalvos ant kurių arba bažnyčia arba maurų tvirtovės griuvėsiai, varpinių bokštų viršūnės, keli gelsvo smiltainio rūmai ir baltai dažyti senamiesčio namukai. Pavadintum ją tipiniu Sevilijos provincijos miesteliu, bet Osuna tokia nenori būti. Ir tam tikrai yra priežasčių.

Osuna miestelis, Andalūzija | ©laimafoto

Visai šalia miesto Punų karo metu savo stovyklą buvo įkurdinęs Scipionas. Už jo sienų Pompėjus slėpėsi nuo Julijaus Cezario legionų, todėl nenuostabu, kad šį miestą savo raštuose minėjo žymūs antikos istorikai - Strabonas, Plinijus ir Ptolemėjus.

Miestas vardą paveldėjo iš romėnų, kurie jį pavadino Ursao („vieta, kur yra lokių“), tačiau įvairūs šaltiniai rodo, kad miesto istorija siekia daugiau nei tris tūkstančius metų ir jis buvo žinomas Urso vardu dar Kartagenos laikais. Po romėnų šį miestą apgyvendino vestgotai (vizigotai), vėliau juos užkariavo maurai, kurie pervadino miestą į Oxona ir puikiai pritaikė romėnų ir vizigotų palikimą savo reikmėms.

Ferdinandui III atkovojus miestą iš maurų (beje – miestas buvo atiduotas be mūšio), Osuna buvo perduota karinio – religinio Kalatravos ordino globai, o vėliau tapo Girón kunigaikščių dinastijos sostine. Girón šeimai užteko pinigų ir laiko pradėti monumentalias statybas, kurios netilpo senojo miesto ribose.

Toliau rūmų ir puošnių dvarų statybų lenktynes tęsė bajorų ir stambiųjų žemvaldžių šeimos, neatsiliko ir bažnyčia, pastatydama dešimt bažnyčių, penkis vienuolynus, keturias ermitas. Stebina ir du puikūs renesanso stiliaus pastatai – Universitetas ir Osunos Kolegiata.

Tačiau kelis amžius trukęs miesto klestėjimas baigėsi ir į XX a Osuna įžengė kaip silpnai šviečiantis satelitas, besisukantis Sevilijos orbitoje.

Gal miestas ir būtų likęs „tipiniu“, jei ne 2014 metų spalio mėnesį pasirodžiusi „Sostų karų“ filmavimo komanda. „Plaza de Toros“ arenoje HBO nufilmavo kovos sceną, kurią parodė 5-tojo sezono 9-toje serijoje. Filmavimai mieste truko tik 12 dienų, bet tos dienos pakeitė naująją Osunos miesto istoriją negrįžtamai.

Neeiliniam įvykiui pažymėti miesto merė šalia „Plaza de Toros“ arenos atidengė atminimo lentą, kurioje surašyti visi penki šimtai besifilmavusių miestelėnų vardai, o trečdalis miesto muziejaus ekspozicijos vis dar entuziastingai pasakoja „Sostų karų“ filmavimo epopėją.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

12 dienų filmuota, 17 minučių trunkanti scena ir nesvarbu, ką prie šio miesto sienų veikė Julijus Cezaris – nuo šiol Osuna pasauliui žinoma kaip Mereenas, kurio Danzako arenoje su priešais kovėsi Drakonų Motina Khalessi Daenerys Targaryen ir jos drakonai.

O jeigu sostai ir drakonai neįdomūs - užsukite papietauti į Plaza Mayor, o vėliau pasivaikščiokite labai fotogeniška San Pedro gatve, kuri UNESCO paskelbta viena gražiausių gatvių Europoje, kartais vadinama realaus dydžio architektūrinių stilių katalogu. Buena vista keliu pakilkite į gretimą kalvą, kurioje apžiūrėsite El Coto Las Canteras - senovines kalkakmenio skaldyklas, iš kurių pjauti akmenys sugulė į svarbiausių Osunos pastatų sienas.

Dabar po kasyklų skliaustais įrengtas įspūdingas muziejus, kurį vadina Andalūziška Petra. Galite pasivaikščioti iki romėnų laikų nekropolio ir pakeliui paieškoti teatro griuvėsių. Po miestelį ir apylinkes galite vaikščioti drąsiai - lokių čia nėra.

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Taip pat skaitykite:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Previous
Previous

Auksinės rankos

Next
Next

Playa de Bolonia. Eldorado žirgai ir žmonės