Soportújar. Raganiška reputacija

Paminėjus šio miestelio pavadinimą apylinkių žmonės sutrinka ir ima kalbėti pašnibždomis. “Savo akimis matėme, kaip jų raganos pasitepa pažastis sviestu ir mėnulio pilnaties šviesoje sklando virš slėnio“. Kito kaimelio gyventojas pirštu rodo į kalno pusę ir prisiekia ne kartą matęs, kaip pulkas rankomis susikibusių moterų, sukosi ratu mėnesienoje ir šaukė pasirodyti Nelabąjį. Soportújar turi šiurpą keliančią reputaciją, kuri puikiai tinka helovyno vakarėlio šventimui. Tačiau šio miestelio gyventojai raganiškų ritualų ritmu gyvena ir visas likusias metų dienas ir naktis.

Soportújar miestelyje | ©laimafoto

Soportújar net ir dabar yra nuošalus ir sunkiai pasiekiamas, į pietinius Sierra Nevada kalnų šlaitus įsikabinęs nedidelis pueblo (lt. miestelis). Praėjus šimtui metų po rekonkistos čia vis dar gyveno maurai, tačiau po nesėkmingai pasibaigusio jų sukilimo, likusios 70 musulmonų šeimos buvo išvytos.

O atsikelti į jų vietą pakviesti krikščionys iš kitų Ispanijos Karalystės žemių. Pirmieji atvykėliai, apsižiūrėję, kad teks kurtis atokiose žemėse, ant stačių Sierra Nevada šlaitų ir taikytis prie neįprasto klimato, persigalvodavo ir sprukdavo šalin.

Tada karalius nutarė privilioti žmones iš Šiaurės Ispanijoje esančios Galicijos, nes šie prie tokių gamtos  sąlygų ir klimato buvo įpratę labiau. Karalius Felipe II atvykėlių nuosavybėn pažadėjo perduoti ne tik apylinkių žemes, bet ir suteikti plačias savivaldos teises. Kalbant paprasčiau – atvykėliams pažadėjo dovanoti žemę ir nesikišti į naujakurių bendruomenės reikalus.

Bet ir ir tokiais dosniais pasiūlymais susigundė nedaugelis. O tie, kurie visgi ryžosi persikelti, turėjo labai svarią priežastį, dėl kurios nusprendė palikti gimtuosius namus ir keltis į už beveik dviejų tūkstančių kilometrų esančias naujas ir nelabai svetingas žemes. Yra manoma, kad į Soportújar iš Galicijos atvyko keltų genties žmonės, savaip interpretavę krikščionybę.

Soportújar miestelis | ©laimafoto

Iš tolimos šiaurės į Soportújar atvykę naujakuriai jau savo išvaizda sukėlė nemažai sumaišties. O neilgai trukus ėmė praktikuoti ir keistus pagoniškus ritualus, iki tol neregėtus šiose žemėse. Šis pueblo sunkiai prieinamas, įsikūręs aukštai kalnuose, todėl aplinkinių žemių gyventojai stebėdami viską iš tolo pradėjo įtarinėti, kad pas atvykėlius galegus dedasi kažkokia velniava.

“Ten atsikėlė raganos ir burtininkai!” – nusprendė kaimynai, todėl nutarė Soportújar gyventojų nerūstinti ir laikytis garbingo atstumo – maža ką...

Vietinių taikoma nesikišimo į svetimus reikalus politika atvykėliams iš šiaurės visiškai tiko ir neilgai trukus tarp kaimynų įsivyravo pagarbūs dalykiniai santykiai. Garsas apie Soportújar raganavimo praktikas ėmė sklisti toli. Į miestelį ieškoti pagalbos ir patarimo atvykdavo tie, kurie nelabai pasitikėdami krikščionių šventaisiais nuspręsdavo siekti savo tikslų pagoniškų burtų pagalba. Taip, laikui bėgant, čia išsivystė ištisa raganiškų verslų industrija.

Soportújar raganų fontanas | ©laimafoto

Šiais laikais Soportújar gyventojai savo raganišką įvaizdį sėkmingai pritaikė ir turistų poreikiams. Čia veikia būrimo ir magijos salonai; gatvės, namų fasadai ir kiemeliai dekoruoti įvairių šalių raganiškų pasakų motyvais. Slaviška Baba Yaga, Namelis ant Višos kojelės, Laimės šulinys, Raganų šaltinis, Raganų Ola – klaidžiodami siauromis miestelio gatvėmis rasite juos visus ir dar daugiau.

Kaimelyje dėl viso pikto yra krikščioniška bažnyčia, o kalnuose, palypėję porą valandų siauru keliuku atrasite O Sel Ling - veikiantį Budistų Meditacijos Centrą. Šis centras buvo įkurtas prieš 40 metų, o jį pašventino pats Dalai Lama.

Soportújar miestelyje rugpjūčio mėnesį vyksta Raganų Mugė. Jos metu naktimis, pasišviečiant tik žvakių ar fakelų šviesomis, vyksta naujų raganų įšventinimo ritualai, stebuklų ir magijos seansai. Savaime suprantama, kad helovynas yra profesinė šio pueblo šventė, kuri švenčiama tikrai įspūdingai!

Namelis ant vištos kojelės | ©laimafoto

Kadangi Soportújar įsikūręs stačiuose Sierra Nevada kalnų šlaituose, paskutiniai į jį vedantys kelio kilometrai yra tikrai vingiuoti. Jautresnio skrandžio turėtojams patariame važiuoti lėtai. Savaitgaliais į miestelį susirenka būriai lankytojų, todėl prireiks kantrybės laukiant savo eilės nusifotografuoti prie vietinių įžymybių. Soportújar aplankymui skirkite gerą pusdienį - nors kai kurie lankytini objektai atrodo kiek naivokai, bet nieko panašaus Andalūzijoje tikrai nerasite.

Restoranų Soportújar nėra daug, todėl rekomenduojame pasistiprinti netoliese esančiame Orgiva miestelyje. Mums tai pavyko padaryti jo pakraštyje, patogioje vietoje šalia žiedo esančiame viešbutyje – restorane Puerta Nazari.

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Taip pat skaitykite:

Previous
Previous

Playa de Bolonia. Eldorado žirgai ir žmonės

Next
Next

Pavojinga romantika