Kas nedirba – tas...

Valgo, ilsisi, o gal net ir miega. Popietė, kuri prasideda nuo 14 val. ir tęsiasi iki 16 val. Ispanijoje vadinama siesta ir jos būtinumas pateisinamas solidžiais argumentais. Daugelis atvykusių piktai burba, kad siesta sugalvota tam, kad paerzinti ir suklaidinti į jų šalį atvykusius turistus, bet iš tikro yra net kelios rimtos priežastys kodėl siesta tapo tradicija.

Vidudienio poilsis | ©laimafoto

Vienas iš mitų, kurį apie ispanus lietuviai įsikalę galvon yra tas, kad Ispanijoje „amžina siesta”. Patys ispanai visai ne prieš, kad tai būtų teisybė. Įdomu tai, kad šalies viduje vyrauja dar vienas mitas, kad iš visų ispanų būtent andalūzai yra patys ištikimiausi siestai.

Siesta vadinama pietų miegas, maždaug nuo 14:00 iki 17:00 val., iškart papietavus. Pietūs ispanams yra pagrindinis dienos valgis, į pusryčius jie nežiūri rimtai, daugelis apskritai nevalgo, o vakarienė dienos pabaigoje dažniausiai būna lengva. Todėl pavalgius pietus apima mieguistumas, nes skrandis imasi darbo ir reikalauja energijos, sukeldamas bendrą kūno apsunkimą ir nuovargį.

Ko gero kožnas žemaitis žino, kad pavalgius reikia suleisti sotį. Ir tai yra moksliškai patvirtinta rekomendacija, nes maistu užpildytas skrandis reikalauja daug kraujo, taigi jo parsisiunčia iš smegenų, o jose sumažėjus deguonies apima mieguistumas.

Siesta Andalūzijoje | Andalūzija. Virgen Extra

Skulptūra “Siesta” Zaragoza mieste, skulptorius Enrique Galcerá

Šis faktas kartu su aukšta temperatūra lauke, kuri Ispanijoje būna vidurdienį, ypač vasarą, daro bet kokį darbą ar veiklą sudėtinga užduotimi. Tad siesta yra čia gerai žinoma, bet miega ją tik... 16,6 % andalūzų, ir tai tik kartais. Apskritai apie 6 % andalūzų prisipažįsta patiriantys nemigą ir negalintys išsimiegoti karštaisiais vasaros mėnesiais. Skaičiuojama, kad vidutiniškai andalūzai miega apie 7 val. per parą. Kaip patys giriasi, daug mažiau nei kokie latviai!

Apklausos rodo, kad per siestą snaudžia tik maždaug penktadalis ispanų. Visi kiti randa kuo užsiimti namuose – juk reikia parsivesti vaikus iš mokyklos, juos pamaitinti, pavalgyti patiems, pailsėti arba net pažiūrėti kokią laidą – Ispanijoje siestos metas laikomas televizijos „prime time“.

Manoma, kad siestos kilmė siekia Romos imperiją. Jau pats žodis „siesta“ kilęs iš lotyniško „sexta“, reiškiančio šeštą paros valandą. Romėnai dalijo dieną į 12-os valandų slenkančius šviesos periodus. Šeštoji paros valanda Ispanijoje atitinka laikotarpį nuo 13:00 val. valandos po pietų žiemą ir iki 15:00 val. dienos po pietų vasarą.

Siesta Ispanijoje atsirado po pilietinio karo. Šiuo laikotarpiu buvo įprasta dirbti keliuose darbuose, norint išlaikyti šeimą. Vidudienį darbuotojas grįždavo pavalgyti, kad po pietų galėtų pailsėjęs dirbti toliau. Manoma, kad siestos atsiradimą įtakojo ir Franco noras turėti tą pačią laiko juostą, kaip ir Vokietija. Įvedęs Vokietijos laiką Antrojo pasaulinio karo metu jis paskatino ispanus dieną ilsėtis, o naktį naktinėti.

Iki šiol dauguma įmonių ir parduotuvių Andalūzijoje užsidaro nuo 14:00 iki 17:00 val., kad darbuotojai galėtų grįžti namo pietų ir išvengtų vidurdienio karščio. Dirbant apmokamą darbą, šis laikas yra numatytas kaip poilsis ir vadinamas jis mediodía (vidurdienis), ne siesta.⠀⠀⠀⠀⠀

Darbo valandos per Siesta Andalūzijoje | Andalūzija. Virgen Extra

Būtinai atkreipkite dėmesį į darbo valandas regione… jei jos užrašytos  | ©laimafoto

 

Norite išragauti regioną garsinančius patiekalus ir gėrimus?

Kreipkitės į mus - sudarysime Jums gastronominės kelionės programą. Pageidaujant, lydėsime kelionės metu.
Padėsime susigaudyti gamybos procesuose, terminuose bei giliau pažinti ir pamilti Andalūziją per jos turtingą ir įvairią maisto kultūrą. 

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Previous
Previous

Didžiausias pasaulyje DCOOP kooperatyvas

Next
Next

Einam valgyti tapų