Nerja. Pašauki mane

„Mes norime į Rondo, o kitą dieną į Neriją“ – tokį pokalbį galėjote nugirsti praeitame amžiuje netoli Palangos Vasaros Estrados bilietų kasos. O mes tokius pageidavimus skaitome į Andalūziją susiruošusių XXI amžiaus keliautojų laiškuose ir džiaugiamės, kad tiek Rondo, tiek Nerija vis dar „sukasi“ lietuvaičiams ant liežuvio ir išlieka populiariausiųjų sąrašuose. Taigi šiandien plačiau apie Nerja, bet apie kitą – andalūzišką ir tariamą su atvira ch raide galūnėje.

Nerja  | ©laimafoto

Baigiantis pietums prie mūsų prieina José Enrique ir praneša, kad šiandien jo restoranas dirba paskutines valandas ir mus išlydėjęs užsidarys, ko gero iki gruodžio pradžios. Jo restoranas yra puikiausioje vietoje – beveik pačioje plačios promenados pradžioje ir norinčių užsukti pietų čia neturėtų trūkti ištisus metus, bet lapkričio mėnesį Nerja ištuštėja ir José išlaidžia savo darbuotojus rudens atostogų.

Costa del Sol pakraštys

Nerja yra ypatinga vieta Costa del Sol pakrantėje, tiksliau – pats ryčiausias jos pakraštys. Čia baigiasi įprastas Malagos provincijai pakrantės kraštovaizdis - ilgus ir gana plačius smėlio ar smulkių akmenukų paplūdimius - playas keičia fantastiško grožio uolėta Granados tropikų pakrantė. Ji nusagstyta nedidelių, sunkiai pasiekiamų pliažiukų, vadinamų calas.

Pats miesto pavadinimas yra kilęs iš arabų kilmės žodžio naricha ir reiškia „gausi vandens“. Maurų laikais čia veikė šilko audimo dirbtuvės, kuriose išausti audiniai būdavo parduodami net Damasko ir Bagdado turguose, čia augintos figos, razinos ir džiovinti vaisiai būdavo vežami į Vakarų ir Šiaurės šalis.

Vėliau miesto apylinkes maurai užsodino cukranendrėmis ir cukrus buvo gaminamas iki praeito amžiaus vidurio. Aplink Nerja iki šiol likę nemažai fabrikų, taip vadinamų el ingenio griuvėsių, o paskutinis jų iki šiol veikia Frigilianos miesto centre.

Nerja  | ©laimafoto

Nerja atgimimas

Miesto ir apylinkių ekonomiką sužlugdė Napoleono karai, vynuogynų phylloxera, gyvulių epidemijos, gyventojų emigracija, 1884 metų žemės drebėjimas ir cukrinis runkelis, todėl dar praeito amžiaus viduryje Nerja rodė vos pastebimus ekonominės gyvybės ženklus.

Už savo atgimimą Nerja turėtų būti dėkinga penkiems vaikinams, 1959 metais atradusiems garsiuosius Nerja urvus ir tuometiniam miesto merui, kuriam kilo mintis išnaudoti netikėtai atrastą gamtos stebuklą turizmo rinkodaros tikslais ir įrašyti jį į lankytinų Costa del Sol objektų sąrašą.

Nerja urvai

Per vienerius metus urvai buvo pritaikyti lankymui, netrukus Nerja mieste duris atvėrė ir pirmasis viešbutis. Miesto plotas per sekančius 40 metų patrigubėjo, o atvykstančių keliautojų skaičius išaugo daugiau nei tūkstantį kartų. Tačiau miesto valdžia, matydama kas darosi kituose Costa del Sol kurortuose, sunerimo ir truktelėjo greito vystymosi stabdį. Tarp „kiekybės ir kokybės?“ buvo pasirinkta pastaroji ir siekiant išsaugoti kraštovaizdžio panoramas teko apriboti poilsiautojams skirtų urbanizacijų statybas.

Nerja  | ©laimafoto

Ką pamatyti mieste

Pačiame mieste nesitikėkite ypatingos architektūros statinių – populiariausias Nerja lankytinas objektas yra promenada Plaza de Balcón de Europa ir pats balkonas, po kuriuo slepiasi Alfonso restoranas. Dar yra Ispanijos aikštė, Šv. Salvadoro bažnyčia ir... visai šalia esantis Frigiliana miestelis, kurį Nerja laiko savo priemiesčiu. Žinoma – Nerja urvai tikrai verti dėmesio, bet tai jau ne miesto, o gamtos architektūros šedevras.

Vasaros ir pirmaisiais rudens mėnesiais pagrindinę Nerja turistų dalį sudaro ne vietiniai poilsiautojai, o atvykėliai iš kitų Costa del Sol kurortų, kuriems pabodo saulė, smėlis, jūros pakrantės ir viešbučių panoramos. Pavargę nuo monotonijos jie sėda į nuomotus automobilius, maršrutinius autobusus ir vyksta pusdieniui aplankyti Urvų, Frigilianos, pasižvalgyti nuo Europos Balkono. Po to skaniai papietauja ir vakarėjant dar spėja grįžti pailsėti prie šiltų viešbučio baseinų bei suvalgyti į kainą įskaičiuotos vakarienės.

Kviečiame pasižvalgyti po Nerja:

Rudenėjant didysis poilsiautojų srautas nuslūgsta ir mieste lieka tik nuolatiniai Nerja gyventojai, kurių nemažą dalį sudaro garbaus amžiaus Britanijos ir Šiaurės Europos šalių piliečiai.

Dėl šios priežasties José uždaro savo restoraną mėnesiui ir laukia, kol vis dar šilta saulė ir jūra atgins naują, kiek mažesnę, nuo artėjančios žiemos bėgančių šiaurės ir vakarų Europos atostogautojų bangą. Ciklas kartojasi, o labiausiai džiugu, kad kiekybė pralaimėjo kokybei, todėl Nerja atrodo žymiai gyvesnė ir gaivesnė, nei dauguma kitų Costa del Sol kurortų.

 

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Taip pat galite aplankyti:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

Previous
Previous

Kadisas. Meilė iš antro karto

Next
Next

Kai tunas nėra tunas