Laikas suknelėms su taškeliais

„Los lunares“ – taip ispaniškai vadinamos „taškuotos“ suknelės, kurias dažnai pamatysite ne tik per flamenco pasirodymus, bet ir andalūziškų švenčių metu. Tokią suknelę dėvėjo ir Madona klipe „La Isla Bonita“. Ispaniškas lunares pavadinimas kilo nuo žodžio mėnulis – la luna, o šis raštas atsirado visai netyčia, kai XVII amžiuje kažkuri Kadiso o gal ir Sevilijos audinių dažykla pridarė broko, išdažydama didžiulį kiekį audinio apvaliomis dėmėmis.

Taškuotos flamenco suknelės  | ©laimafoto

Brokuotu audiniu nutarta atsikratyti jį pigiai parduodant siuvykloms, kurios siuvo drabužius žemesnio luomo moterims. Šis audinys netikėtai patiko ir romėms, tad daugybė moterų, pasipuošusių taškuotos medžiagos flamenco stiliaus suknelėmis pasirodė 1867 metų Sevilijos balandžio „Galvijų mugėje“. O jau 1929 metais taškuotos suknelės tapo oficialia mugės apranga.

Beje - klasikiniai „flamenco lunares“ deriniai yra tik trys – raudoni taškeliai baltame fone, balti taškeliai raudoname fone ir balti taškeliai juodame fone.

Taškuotas stilius buvo labai populiarus ir XIX amžiaus britų drabužiuose, vėliau paplito ir JAV. Tik šiuose kraštuose jis buvo vadinamas nebe lunares o „polka dot“.

Taip, skaitote teisingai – pavadinimas kilo nuo šokio polka, kuris atsirado Bohemijos regione ir kartu su šio krašto emigrantais išplito po visą pasaulį. Vienu metu polka buvo tokia populiari, kad prasidėjo tikra polkos manija, kuri pasireiškė drabužių madose, balduose, net maiste ir gėrimuose. Taškuota suknele Walt Disney papuošė Peliuko Mikio žmoną Minnie Mouse, o „Mis Amerika 1929“ nusifotografavo pasipuošusi „polka dot-lunares“ rašto maudymuku.

Falmenco suknelių parduotuvė | ©laimafoto

 Šeštajame pareito amžiaus dešimtmetyje prasidėjo polkų dot ir lunares bumas... Taškuotais drabužiais rengėsi ne tik šokėjai, bet ir muzikantai, o Bryan Hyland daina „Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini“ tapo superhitu 1960 metais.

„Después de los palios, los lunares“ - Andalūzai sako, kad po Semana Santa mantijų ir apsiaustų eina taškuotų suknelių sezonas. O jeigu tiksliau – praėjus velykinėms mantijoms ir apsiaustams, ateina laikas keisti apdarus ir ruoštis pavasario mugėms. Ispaniškai šios mugės vadinamos "la feria" ir jas švenčia net mažiausias pueblo - lietuviškas gegužines galima laikyti andalūziškų "feria" analogu.

 

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Taip pat skaitykite:

 

Skirkite paramą mūsų puslapio kūrybinių idėjų įgyvendinimui

Skirti paramą

Patinka mūsų kasdien kuriamos originalios istorijos iš Andalūzijos? Tuomet paremkite kūrybinių idėjų įgyvendinimą mėnesine prenumerata arba vienkartiniu ačiū „Contribee“ platformoje. Ačiū, kad esate su mumis!

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

Previous
Previous

Alyvmedžio kultūros muziejus „žaliems“

Next
Next

Senda Litoral. Pirma linija prie jūros