Alyvmedžio kultūros muziejus „žaliems“

Andalūzijoje yra gausybė muziejų. Jų rasite pačių įvairiausių dydžių ir tematikos – meno, amatų, lėlių ar net cukraus. Nepavyko tiksliai suskaičiuoti kiek aliejaus muziejų išsibarstę po Andalūziją, bet panašu, kad turtingiausi savo ekspozicijomis, įsikūrę Chaeno provincijoje. Kuris jų geriausias pasakyti  sunku, todėl pirmiausiai aplankėme tą, kuris didžiausias, seniausias ir tuo labiausiai didžiuojasi.

Alyvmedžio kultūros muziejus | ©laimafoto

Muziejus įsikūręs beveik pusiaukelėje tarp Chaeno ir Ubeda miestų, visai šalia greitkelio A316, dar vadinamu Autovia de Olivar - Alyvmedžių sodo greitkeliu. Pasukę iš jo, prieš Puente de Obispo miestelį rasite nuorodas į Museo de la Cultura del Olivo ir pavažiavę dar kelis kilometrus tiesiu keliuku įsuksite pro istorinio Hacienda La Laguna ūkio vartus.

Muziejus garsus didele ekspozicija ir edukacinėmis programomis, pritaikytomis ir pažengusiems ir mokiniams. Jo kieme esančiame sode auga daugiau nei 30 alyvmedžių rūšių.

Čia iš arti susipažinsite ne tik su įranga ir technologijomis, bet ir skirtingomis alyvmedžių veislėmis. Nuo terasos galėsite pasigrožėti ir kitoje Guadalquivir upės pusėje augančių alyvmedžių sodų panoramomis, taigi ekspozicija tikrai išbaigta. 

Patariame internetu nusipirkti bilietą į vieną iš trijų siūlomų programų. Perkant standartinį galėsite leistis į kelionę po aliejaus istoriją, kultūrą ir industriją, o pasirinkę programą su aliejaus degustavimu - paragausite skirtingų aliejaus rūšių ir gausite dovaną atminimui.

Ką sužinosite?

Šiame, kaip ir daugumoje kitų alyvuogių aliejaus muziejuose galima pamatyti įvairius, dar praeitą šimtmetį naudotus alyvuogių malūnus ir aliejaus presus. Jie nelabai skiriasi nuo įrenginių, naudotų ir Romos laikais.

Alyvuogių aliejaus spaudimo technologijos per daugelį amžių kito labai nežymiai – tūkstančius metų alyvuogių uogos buvo trinamos akmeninėmis girnomis, spaudžiamos mechaniniais presais, filtruojamas drumzlių nusodinimo būdu ir saugojamas molinėse amforose. Todėl ilgą laiką ir aliejaus kokybė labiau priklausė nuo uogų kokybės, o ne nuo spaudimo būdo.

Nuskintose nuo medžio alyvuogėse akimirksniu prasideda oksidavimosi procesai, todėl aliejus buvo spaudžiamas greitai ir iš labai švarių uogų. Ir pats spaudimo procesas privalėjo būti maksimaliai trumpas ir švarus. Tačiau sumalti alyvuoges akmeninėmis girnomis užtrukdavo nemažai laiko, be to į masę patekdavo akmenukai, aplinkos dulkės. Spaudžiant sutrintą masę presais buvo naudojami iš žolių supinti krepšiai, kurių dalelės taip pat likdavo išspaustame aliejuje. Pats spaudimo procesas trukdavo gerą pusdienį, o dėl sąlyčio su akmeniu, medžiu, moliu ir ankstesnių spaudimų likučiais jame jau buvo prasidėjęs oksidacijos procesas.

Išspaustas aliejus tekėdavo per susisiekiančių indų sistemą, kurioje vykdavo aliejaus filtravimas – sunkesnės dalelės ir drumzlės nuguldavo į indų dugną, o švariausias aliejus nutekėdavo paviršiumi.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Šis muziejus gali būti įdomus visiems besidomintiems aliejaus gamybos istorija. Prieš lankantis jame patartume atlikti namų darbus, kad pirmą kartą žengdami į šį pasaulį nepaklystumėte terminuose ir gamybos procesų pavadinimuose. Ekskursijos metu drąsiai klauskite gido arba skaitykite užrašus tie eksponatais - tuomet valandos kelionė po aliejaus pasaulį bus tikrai įdomi ir naudinga. Netgi jei esate šioje srityje visiškai žalias.

Rekomenduojame: Museo de la cultura del olivo>>

Daugiau vaizdų iš muziejaus:

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Gali būti įdomu:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

Previous
Previous

Alcalá la Real. Miesto kelionė žemyn

Next
Next

Laikas suknelėms su taškeliais