Žalias Sumanymas

Panašu, kad botanika yra super taikomasis mokslas, kuris be praktikos ko gero visai negalėtų egzistuoti. Jei koks fizikas ar istorikas dar gali išsėdėti ilgus savo karjeros metus patogiame kabinete, tai botanikas be darbo lauke, miške ar sode tikrai nieko nepasieks. Ir dar - botanikos mokslas labai gražus ir estetiškas, todėl gumines pirštines su džiaugsmu maudavosi ir kastuvą į rankas imdavo net aristokratų šeimos. Ir joms puikiai sekėsi!

Malagos botanikos sodas  | ©laimafoto

Į šiaurę nuo Malagos miesto, palei Guadalmedina upės krantus, prieš porą šimtų metų buvo auginami javai, alyvmedžiai, migdolai ir citrusai – ūkinės paskirties kultūros ir pasėliai. Šios žemės priklausė kilmingai ir turtingai porai.

Vieną dieną šeima nutarė nutraukti ūkinę veiklą ir savo žemėse užveisti parką - manoma, kad juos įkvėpė Europoje matyti parkai ir sodai, kuriuos jie aplankė savo medaus mėnesio kelionės metu.

Markizas Džordžas L. Oyarzabalas ir jo žmona Amalija H. Livermore pasikvietė prancūzų sodininką Jacinto Chamoussent, kuris La Concepcion sode ėmė eksperimentuoti augindamas ir aklimatizuodamas egzotinius augalus, atvežtus iš viso pasaulio. La Concepcion reikšmė yra dvejopa – iš vienos pusės šis žodis reiškia idėją ar sumanymą, tačiau biologijoje tai yra apvaisinimo sinonimas. Taigi pavadinimas sumanymui tiko idealiai.

Įdomu, kad sodas pirmiausia išgarsėjo ne egzotiniais augalais o archeologinių radinių kolekcija, kurią šeima rinko iš aplinkinių miestų ir eksponavo muziejuje, pastatytame 1859 metais.

Po pusės amžiaus muziejus, kartu su visu parku, buvo parduotas kitai šeimai, kuri sodą išplėtė, papuošė jį skulptūromis ir dekoracijomis, bei pastatė garsiąją verandą su vaizdu į Malagos miestą. Mirus paskutiniam paveldėtojui sodas sunyko, todėl valstybė jį išpirko. La Concepcion buvo atnaujintas ir atidarytas visuomenei 1994 metais Nuo to laiko tobulinamas ir gausinamas – aplink istorinį parką įkurtas ir nuolat plečiamas botanikos sodas, kuriame eksperimentus tęsia botanikos mokslininkai ir entuziastai.

Taip atsirado vandens ir priešistorinių augalų kolekcija, biologinės įvairovės alpinariumas, šiltnamiai su vabzdžiaėdžiais augalais, bromeliadais ir orchidėjomis. Šiaurinėje sodo dalyje galima pasivaikščioti maršrutu Aplink pasaulį su 80 medžių, apžiūrėti vynmedžių, alyvmedžių, palmių veislių kolekcijas. Piečiausioje botanikos sodo pusėje yra kaktusų ir sukulentų alėja.

Šį seną, įspūdingą ir gausų augmenija botanikos sodą, įsikūrusį miesto pakraštyje, galima pavadinti augalų mylėtojų meka, kurioje tupinėdami nuo augalėlio prie augalėlio, grožėdamiesi augalų spalvomis ir įvairove dienas leidžia jaunieji (ir ne tik) botanikai ir gyvosios estetikos vertintojai.

Malagos botanikos sodas |©laimafoto

Į parką galima atvažiuoti L2 autobusu arba City Sight seeing Bus ekskursijų autobusu arba automobilių. Į parką leidžiama įeiti šunims ir gerai besielgiančiais katinais. Ir dar – labiausiai sodas traukia lankytojus pavasarį, kai trumpam sužydi glicinijos – tada sunku rasti vietą ne tik automobiliui, bet ir nusipirkti bilietą, kuris kainuoja truputį daugiau, nei 5 eurus. Vakarais po sodą galima pasivaikščioti ir nemokamai.

Daugiau vaizdų iš La Concepcion botanikos sodo:

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Jums taip pat gali patikti:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

Previous
Previous

Frontera. Pasienis be sienos

Next
Next

Heraklio nuotykiai Andalūzijoje