Durų beldikai

Man patinka senos durys. O jei jos įmantrios ir dekoruotos – tikrai nuguls į fotografijų archyvą. Žaviuosi ne tik senų durų spalva, forma, dydžiu, storiu, bet ir jų dekoro elementais: vyriais, rankenomis, tvirtinimo vinimis, spynomis ir jų išsidėstymu. Pagal durų vyrių ir vinių dekorą filme galiu atspėti, kurioje šalyje ar regione jis filmuotas. Ir tik gyvendama Andalūzijoje nutariau patyrinėti išsamiau dar vieną senų durų elementą – beldiką.

Durų beldikai,  Andalūzija | ©laimafoto

Durų beldikų istorija

Iki šiol Andalūzijos pastatų duris puošia geležiniai ar bronziniai beldikai. Tačiau tai nėra andalūzų atradimas. Manoma, kad beldikai kilo senovės Graikijoje. Būtent ten buvo pakabintas ant durų žiedas, kuriuo pasibeldęs svečias pranešdavo apie atvykimą. Vėlesniais laikais, kad beldimas būtų garsesnis, romėnai prie žiedo pridėjo bronzinę plokštę.

Beldikas tuomet jau atliko kelias funkcijas - tarnavo pasibeldžiant, kaip rankena, bei palengvino durų uždarymą.

Viduramžių ir Renesanso laikais Andalūzijos kalviai pradėjo puošti beldikus įmantriais mitologiniais motyvais, gamtoje sutinkamomis lenktomis formomis. Dažniausiai pasitaikanti forma buvo žiedas, jungtas su žmogaus, liūto, grifo ar chimeros galva.

Durų beldikai,  Andalūzija | ©laimafoto

Durų beldikų dizainas ir paskirtis

Privačiuose namuose buvo naudojami neįmantrūs, paprastai graviruoti, plaktuko formos beldikai. Tačiau laikui bėgant jie tapo įmantresni. Imta naudoti heraldinius simbolius ir jų spalvas, dengti auksu, sidabro drožiniais, inkrustuoti brangakmeniais. Kuo svarbesnis pastatas, tuo įmantresnis beldikas jį saugojo. Vėlyvaisiais viduramžiais šis durų elementas tapo toks populiarus, kad jį buvo galima rasti ant kiekvienų durų.

Beldikas nusakydavo ir pastato paskirtį: vyninės, vienuolynai ar privatūs namai turėjo skiriamuosius beldikus. Iš čia kilo ir posakis „Koks namas, toks beldikas“ ir frazė: „Turėk gerą beldiką“ (reiškiantį įtakingą užnugarį).

Beldikų simbolika

Beldikai atliko apsauginę funkciją. Jie reiškė, kad pastatas ar namas saugomas mitinės būtybės ar dievybės. Šunų, gyvačių, žuvų, driežų, mistiškų gyvūnų nuožmių formų beldikai gąsdino ir baidė  piktąsias dvasias.

Viduramžiais populiariausias buvo bliūto galvos beldikas, prie kurios tvirtintas žiedas. Tokia galva, įtvirtinta bažnyčių duryse, reiškė, kad šioje vietoje galima tikėtis prieglobsčio.

Didelę įtaką šiam durų elementui turėjo islamas. Arabų kalboje aldaba (beldikas) žodis reiškia driežą. Pagal arabų paprotį, duryse turėjo būti įrengti du skirtingo skambesio beldikai: dešinėje durų pusėje - falo formos - belstis vyrams ir kairėje durų pusėje – apvalios formos – belstis moterims. Skirtingas beldimo garsas išduodavo, kas stovi už durų ir kas turi išeiti jas atidaryti.

Fatimos ranka

Durų beldikai | Andalūzija. Virgen Extra

Fatimos ranka  | ©laimafoto

Tiek Andalūzijoje, tiek ir visoje Viduržemio jūros pakrantėje iki šiol galima rasti rankos formos beldikus. Jis taip pat yra musulmoniškos kilmės ir vadinamas Fatimos ranka (Khamsa). Šis simbolis arabų pasaulyje laikomas talismanu, nes manoma, kad jis apsaugo nuo nelaimių, o ypač blogos akies.

Viena legenda byloja, kad Mahometo dukra Fatima, supykusi, kad jos vyras Ali atsivedė antrąją žmona, norėdama numaldyti pykti, įkišo ranką į puodą su verdančiu aliejumi. Nuo tada Fatimos ranka tapo kantrybės ir nuolankumo simboliu.

Saugančios rankos simbolis

Tačiau saugančios rankos simbolis randamas  ir pas egiptiečius, graikus, kartaginiečius bei romėnus. Musulmonai jį vadina Fatimos, o žydai – Miriam ranka. Kad ir kokia būtų „Fatimos rankos“ kilmė, dabar ji naudojama kaip namų apsaugos amuletas ir byloja namo gyventojų svetingumą.

Rankos formos beldikai dažni ne tik Europoje, bet ir Lotynų Amerikoje. Beldiko simbolinė prasmė priklauso nuo to, ką jie vaizduoja - ranką ar kumštį, ant kurio piršto užmautas žiedas ir kurioje durų pusėje jie įrengti.

Durų beldikai,  Andalūzija | ©laimafoto

Durų beldikai šiandien

Prieš atsirandant elektriniams durų skambučiams, Andalūzijoje beldikų pagalba paštininkai išsikviesdavo siuntos gavėją. Vienas pabeldimas reiškė - siunta skirta pirmam aukštui, du beldimai – antram aukštui ir t.t. Jei laiptinėje – keli butai, tuomet kviečiamas adresatas buvo patikslinamas keliais papildomais greitesniais smūgiais, kurie atitiko buto numerį. 

Nors bijoma, kad šiems įstabiems durų puošybos elementams gresia išnykimas, tačiau Andalūzijoje jie iki šiol labai populiarūs. Nors beldikai ir nebeatlieka savo tiesioginės paskirties, o tik dekoruoja duris – jie suteikia Andalūzijos architektūrai savitą grožį ir stilių.


Šis straipsnis publikuotas www.bernardinai.lt portale. Straipsnį skaityti čia.

 

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

Jums gali patikti:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Previous
Previous

¡Vale hombre, no te preocupes! Istorija apie tai, kaip mokausi kalbėti andalūziškai

Next
Next

Granatų hipnozė