Kordobos kiemelių fiesta

Gegužės mėnesį Kordobos senamiestis virsta spalvų, kvapų ir gėlių fiesta. Dviem savaitėms savo kiemelių duris miestelėnai atveria „Fiesta de los Patios“ festivalio lankytojams, kad parodytų įspūdingus miesto brangakmenius, o taip pat laimėtų pagrindinį – gražiausio kiemelio prizą.

Kordobos kiemelių festivalis | ©laimafoto

Spalvų fiesta

Kiemelių festivalis yra tapęs miesto identitetu: 2012 metais jis pripažintas UNESCO nematerialiuoju kultūros paveldu. Pirmąjį kartą kiemelių, balkonų ir vitrinų konkursą Kordoba organizavo 1921 metais, o nuo 1952 metų jis tapo kasmetiniu. Konkurso metu galima apžiūrėti ne tik miestelėnų bendruomenės triūso rezultatą, bet ir aplankyti mieste vykstančius flamenko ir klasikinės muzikos pasirodymus.

Gražiausius kiemelius miesto taryba ir privačios įmonės kasmet apdovanoja piniginiais prizais. Pagrindinio prizo vertė kartais siekia iki 3000 eurų.

Kasmetiniame festivalyje dalyvauja maždaug 50 kiemelių. Konkurse vertinami dekoratyviniai aspektai: gėlių rūšys, vazonų dekoras, natūralus apšvietimas ir vandens instaliacijos.

„Laimėti yra svarbu, nes laimėjimas reiškia mano darbo įvertinimą, kuriuo galiu didžiuotis. Laimėti premiją reiškia, kad šiais metais kažką padariau geriau nei kiti, ir žmonės tai pastebėjo. Nors įdomiausia man yra stebėti nustebusius ir susižavėjusius lankytojų veidus, kai jie įžengia į mano namų kiemelio vidų“, – pasakoja vieno kiemelio savininkas Gabrielis Castillo.

Puošyba

Tipinis Kordobos kiemelis yra labai puošnus: jame galima pamatyti gausybę vaismedžių, žolynų bei gėlių, susodintų į spalvotus vazonėlius, lovelius ir puodynes. Gėlių vazonai kabinami ant sienų arba statomi ant grindinio, laiptų. Kiemelio erdvę puošia šulinys ar fontanas, kompoziciją papildo antikvariniai baldai ir reliktai.

Kiekvienas kiemelis unikalus – jis skiriasi dydžiu, aukščiu, išplanavimu, orientacija į saule.

Žinios, kaip išdėstyti gėles, kokias parinkti saulėtai, kokias – šešėlio zonai, kaip organizuoti laistymą, kaip prižiūrėti lapus ir žiedus kiemelyje perduodamos iš kartos į kartą.

Karštuoju metų laiku gėlės laistomos kasdien po kelias valandas, tręšiamos, persodinamos. Kai ėmėme klausinėti, kiek augalų auga jų kiemeliuose šiuo metu, šeimininkai dažnai net patys nežino. Gal 500, o gal ir 600?

Kiemelių istorija

Su arabų invazija į dabartinę pietinės Ispanijos teritoriją atkeliavo ir kiemelio planavimo bei dekoravimo tradicijos.

Išoriniai namo fasadai supaprastėjo, tačiau vidiniai kiemeliai pradėti puošti ir dekoruoti plytelėmis, ornamentais, grotelėmis.

Dėl karšto klimato šiuose kiemeliuose didelė svarba teikiama vandeniui – išpopuliarėjo fontanai ir vandens kanalai, kurių atsiradimas paskatino gėlių ir vaismedžių auginimą.

Skirtingais istoriniais laikotarpiais kiemelių dekoras ir apdaila nuolat kito, apjungiant senus dekoro elementus su naujo laikmečio madomis. XX a neturtingiems žmonėms pradėjus keltis iš kaimo vietovių į miestus, namuose su vidiniais kiemais apsigyvendavo kelios gausios šeimos, todėl kiemeliai tapdavo namo gyventojų organizaciniais centrais ir kasdienių susitikimų vietomis.

Čia virė gyvenimas – įsikurdavo komunalinės virtuvės, vonios kambariai, skalbyklos. Nepaisant ūkinės veiklos, istorinė tradicija puošti kiemelius gėlėmis ir vaismedžiais išliko.

 „Mano kiemelis nuostabus tuo, kad jame iki šiol renkasi šeima. Kiemo viduryje pastatome didelį stalą. Ir švenčiame visas svarbiausias šeimos šventes: gimtadienius, vestuves, miesto ir religines šventes. Nuostabu vakarieniauti kieme su gausia šeima, – pasakojo savininkė Ana De Austra. – Savo namų kiemelį atidarau tik festivaliui. Yra kiemelių savininkų, kurie įsileidžia lankytojus ištisus metus, apmokestina juos. Tai tampa verslu. Mano kiemelis yra šeimos kiemelis ir atveria vartus kitiems tik kartą metuose.“

Kito kiemelio savininkė Virginia Mollina pasakojo, kad jos namų kiemelyje unikaliausias akcentas yra laiptai. „Ant jų užrašytas mano dukros eilėraštis. Pradžioje galvojau kasmet atnaujinti eilėraščius, bet kai užrašėme jį arabiškomis raidėmis – jis taip čia pritiko, kad jį ir palikome. Tai mūsų kiemo dvasia ir unikalumas“, – pasakoja moteris.

Kiemelio socialinė reikšmė

Andalūzijoje namo centre esantis vidinis kiemelis yra bene svarbiausia namo vieta. Čia švenčiamos šeimos šventės, iš kartos į kartą perduodama šeimos išmintis, čia gimsta naujos tradicijos ir laikomasi senų papročių. Tai vieta, kur susitikusios kelios šeimos kartos praleisdavo ir iki šiol praleidžia didžiąją savaitgalių ir šventinių dienų dalį.

Nors kiemelių festivalis vyksta kartą metuose, šeimininkai juos prižiūri visus metus.

Kai kuriuos jų galima aplankyti organizuotų ir gidų lydimų ekskursijų metu. „Kordobos kiemelių asociacija“ padeda organizuoti šventę bei remia kiemelių priežiūrą – skiria finansavimą, padeda patarimais, aprūpina gėlėmis ir vazonais. Kai kuriuos kiemus padeda tvarkyti ir miesto savivaldybė. „Kiemelį prisimenu nuo vaikystės, pažinojau moterį, kuri čia gyveno. Kai ji mirė – niekas nesiėmė prižiūrėti jos namų ir kiemo, todėl visa tai atiteko savivaldybei, o ši perleido namus „Kordobos kiemelių asociacijai“. Asociacija patikėjo man šio kiemo priežiūrą ir aš tuo užsiimu jau 6 metus. Laistyti šias gėles vasaros metu kasdien trunka net 2 valandas“, – pasakoja Angelo Castillo, kiemelio prižiūrėtojas.

Savanorės Ana, Maria ir Carmela pasakoja, kad prižiūrėdamos kiemelį jį nuolat tobulina keičia:  sodina ir persodina gėles, augalus. „Šiuo metu čia yra apie 200 gėlių: pelargonijų, petunijų, bugenvilijų, kalijų. Kiekvienais metais pasodiname vis naujų augalų, todėl ir priežiūros daugėja, bet mums tai patinka. Šis kiemelis anksčiau buvo bažnyčios sandėliu, jame buvo laikomi rakandai, dviračiai, augo vos vienas kitas augalėlis. Nors kiemas priklauso bažnyčiai, bet savivaldybė priėmė sprendimą jį restauruoti ir įtraukti į kiemelių festivalį“, – teigė jos.

Kasmetinis „Fiesta de los Patios Cordobeses“ vyksta Kordobos mieste gegužės mėnesį. Kadangi daugelis kiemelių priklauso privačioms įmonėms ar privatiems savininkams, po festivalio jie užveria duris iki kitų metų.

Kasmetinis Kordobos kiemelių festivalis

Festivalis vyksta gegužės mėnesį. Paprastai sudaroma nuo 5 skirtingų maršrutų, kuriuose daulyvauja daugiau nei 50 kiemelių, pilnų įvairiaspalvių gėlių ir vazonų, fontanėlių, tradicinių dekoro ir keramikos elementų. Apsilankymas Kordobos kiemeliuose yra nemokamas, nereikalinga išankstinė rezervacija. Kiemelių lankymo valandos – nuo 11:00 iki 14:00 ir nuo 18:00 iki 22:00. Bet paruošti namų darbus ir susiplanuoti kruopščiai maršrutą – privalu. Iki pandemijos šio renginio metu miestas sutraukdavo iki 1 mln. lankytojų. Po jos festivalis pasiekė buvusį lygį ir jį aplenkė.

Mes rekomenduojame išsirinkti kelis jus dominančius kiemelius, kurios planuokite aplankyti savaitės dienomis iki pietų. Per pirmąsias 3 ryto lankymo valandas, palaikant greitą tempą, galima pamatyti net iki 10 kiemelių! Popiet – kaip jau pasiseks. Po sočių pietų pamačius prie įėjimų į kiemelius ilgas lankytojų eiles, kyla vienintelis noras – nueiti į viešbutį numigti siestos. Tad nekankinkite savęs ir leiskite sau Siestą! Nes vakare vėl galėsite išeiti į miestą ir pasiklausyti įvairiose vietose rengiamus flamenco, copla ar klasikinės muzikos atlikėjų pasirodymus. 

***

Šis straipsnis buvo spausdintas portale 15min.lt“Spalvingiausi Europos kiemeliai, kurie atveriami tik kartą per metus”.

 

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

Previous
Previous

Garsiausias Ispanijos dėdė

Next
Next

Citrinos iš Saulės slėnio