Kordobos miesto istorija trumpai

Tuo metu, kai Paryžius ir Londonas buvo vikingų niokojami provincijų miestai, o apie Berlyną dar niekas nebuvo girdėjęs, Kordoba visame pasaulyje garsėjo kaip labiausiai apgyvendintas, turtingiausias ir klestintis Europos miestas,pirmaujantis švietimo ir kultūros centras. Iš šio miesto Umayjadų dinastijos kalifai valdė beveik visą Pirėnų pusiasalį ir statė didžiausią pasaulyje Mečetę. X amžiuje Kordoba savo reikšme prilygo Konstantinopoliui ir Bagdadui.

Kordobos istorinis senamiestis | ©laimafoto

Kalifas Al Hakamas kvietė į Kordobą visus žymiausius to meto mąstytojus, filosofus ir mokslininkus, o atvykusiems mokėjo didelius atlyginimus. Jo valdymo metais baigta statyti Didžioji Mečetė tapo didžiausiu Europos mokymo centru. Kalifas įsteigė ir 27 nemokamas mokyklas vargšų vaikams, o Alkazaro tvirtovėje sukaupė daugiau nei 400 000 tomų knygų biblioteką. Tuo laiku Kordoba buvo atvira ne tik mokslui, kultūrai, bet ir religijai, todėl savo laisvomis idėjomis ir progresu lenkė bet kurį tuometinį viduramžių Europos miestą.

Umayadų laikotarpiu buvo pasiekta nepaprasta pažangą ir medicinos srityje. Maurų gydytojai atrado, kad užkrečiamas ligas perneša ore sklandančios dalelės. Ši įžvalga paskatino mikrobų teoriją ir sergančių pacientų karantino praktiką. Krikščionių bajorai savo vaikus siųsdavo mokyti į Kordobos mokyklas, o Kordobos gydytojai dirbo beveik visuose Ispanijos karalių dvaruose.

Tuo metu šiame mieste dirbo ko gero visi garsiausi tos epochos filosofai, matematikai ir astronomai. Šiame mieste vystomos meno ir filosofijos idėjos padėjo pamatus renesanso epochai.

Miestą puošė fontanai, sodai, dirbtiniai kriokliai, puikiai veikė geriamo vandens tiekimas, kanalizacija ir miesto apšvietimas. Atvirai pasakius niekas dorai nepaaiškina kodėl toks miestas iš viso atsirado ir taip sušvito pačioje karščiausioje Andalūzijos vietoje.

Kordobos vidinio miesto teritorijoje X amžiuje galėjo gyventi beveik trečdalis milijono gyventojų ir tuo laikotarpiu tai buvo... antras pagal dydį pasaulio miestas!

Visoje Ispanijoje tuo metu gyveno tik 4 milijonai žmonių, o antrame pagal dydį tuometiniame Ispanijos mieste Tolede – tik 35 tūkstančiai.

Tačiau šlovės ir šviesos epocha baigėsi – žlugus Umayadų dinastijai prasidėjo kalifatų karai. Pirmaisiais XI amžiaus metais miestas buvo apiplėštas ir pasaulio kultūros, estetikos ir mokslo brangakmenis per kelis metus virto griuvėsiais. Šiandien Kordoba yra vienintelis pasaulio miestas, kuriame galima rasti 4 UNESCO paveldo paminklus, kurių apžiūrėti atvyksta viso pasaulio turistai. Kordoba pavargusi nuo dėmesio, todėl būkite atidūs, atlaidūs ir tausokite jos palikimą.

Kviečiame pasižvalgyti po Kordobos senamiestį:

 

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

O taip pat skaitykite:

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:


Previous
Previous

Triana. Kitoje upės pusėje

Next
Next

Malagos „krepšininkas“