Ką saugo grotos?

Ispaniškuose miesteliuose į gatvę išeinančių namų langai yra apsaugoti tvirtomis metalinėmis grotomis. Mūsų nuolat klausia atvykę lietuviai: „Kam jos skirtos?!“  Šios grotos ispaniškai vadinamos la reja, o atsirado jos dar antikos laikais ir į Ispaniją atkeliavo iš Romos. Pradžioje grotos buvo naudojamos tik specifinės paskirties pastatuose – pvz. apsaugoti šventyklos turtą ar jas uždėdavo ant miesto kalėjimo langų. Tačiau X amžiuje situacija pasikeitė.

Grotomis apsaugoti langai  | ©laimafoto

Tuo metu po Ispaniją ėmė klajoti nedidelės įvairiatautės plėšikautojų gaujos, kurios nedidelėmis grupėmis dieną patekdavo į miestus ir naktį braudavosi pro duris ir langus į miegančių miestelėnų namus. Net ir po rekonkistos Andalūzijos miestuose dažnai kildavo maištai, o religiniai nesutarimai baigdavosi riaušėmis.

Daugelyje senamiesčio namų pirmo aukšto langai yra labai arti žemės, o dėl karšto klimato jie laikomi plačiai atvertais dieną ir naktį, kad į namo vidų patektų bent kiek gaivaus oro. Todėl akivaizdu, kad tvirtos grotos suteikdavo papildomą apsaugą dieną ir padėdavo ramiau miegoti nakties metu.

Grotos ant langų | Andalūzija. Virgen Extra

Grotomis apsaugoti langai  | ©laimafoto

Šiais laikais grotos gali būti montuojamos ir naujos statybos namuose, tačiau labiau kaip dekoratyvinis elementas. Įsirengus efektyvią ventiliacijos ir oro kondicionavimo sistemą langus reikia laikyti uždarus, todėl išsprendžiamas saugumo klausimas nakties metu.

 Senamiesčio namų langai dažniausia apsaugoti grotomis nuo pirmo iki paskutinio aukšto, nes manoma, kad apatiniame aukšte sumontuotos grotos yra tiesiog idealios kopėčios pasilypėti iki viršutinio aukšto langų.Taigi grotos Andalūzijoje yra tikrai praktiškas dekoro elementas.

 Fotografijose rodome, kiek įvairių šių dekoro ir apsaugos elementų būna:

Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

Previous
Previous

Skalbiamės viešai

Next
Next

Andalūziški pasisveikinimo bučiniai: duok žandą, mua!