Kaip klastojamas Virgen Extra aliejus?

Alyvuogių aliejų gaminančios šalys masinei prekybai aliejų eksportuoja cisternomis. Toks aliejus, atkeliavęs į pardavimo šalį, geriausiu atveju yra supilstomas į butelius, ant jų suklijuojamos etiketės ir jis iškeliauja į prekybos vietas. Ar etiketėje nurodyta tikroji importuoto aliejaus kilmė, o svarbiausia - jo kokybės kategorija? Gal būt. O gal ir ne.

Virgen Extra aliejaus degustacija | ©laimafoto

Dažniausia pasitaikanti klastojimo forma atsiranda maišant aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejų su pigesniu, žemesnės kokybės aliejumi. Kartais tai gali būti net ne alyvuogių aliejus. Tada sumaišytas aliejus chemiškai dezodoruojamas, dažomas ir, net aromatizuojamas bei pasirodo prekyboje kaip Virgen Extra. Graži etiketė, patrauklus butelis, žema kaina ir neišmanantis pirkėjas. Viskas ko reikia generuoti didžiulį pelną.

Nors EU įstatymai tokius maišymus draudžia, klastotas alyvuogių aliejus vis tiek patenka į galutinio vartotojo rankas, pažymėtas kaip Virgen Extra. Kai klastotojai sugaunami, jie prašo atleidimo, sumoka baudą, kuri yra daug mažesnė, nei gautas, pažada daugiau niekada to nedaryti ir tai daro toliau. Didžiausios pasaulio įmonės buvo sučiuptos ir nubaustos baudomis daugumoje pasaulio šalių už šią apgaulę.

Vokietija

2019 metais Europolas, vykdydamas tarptautinę operaciją OPSON šiose šalyse sulaikė daugiau nei 20 asmenų grupę, kuriai buvo pateikti kaltinimai alyvuogių aliejaus klastojimu. Byla nukeliavo į Vokietijos miesto Darmštato teismą. Tyrimais buvo nustatyta, kad Virgen Extra virsdavo paprasčiausias rafinuotas saulėgrąžų aliejus, į kurį būdavo primaišoma chlorofilo, beta karotino ir sojų aliejaus. Padirbto aliejaus pripildytos sunkvežimių cisternos kas dvi savaites atvykdavo į Vokietijos esantį sandėlį, kur aliejus būdavo išpilstomas į tarą ir vėliau išvežiojamas klientams.

Klastojimo mąstą galima įsivaizduoti, jei operacijos metu buvo konfiskuota 150 tonų „aliejaus“, kuris buvo konfiskuotas kartu su 5 sunkvežimiais. Labai atsargiais skaičiavimais vertinama, kad sukčių pelnas siekė mažiausiai 800 procentų ir kiekvienais metais papildydavo jų kišenes 8 milijonais eurų. Tačiau labiausiai stebina ne klastotojų akiplėšiškumas, bet pirkėjų naivumas – klastotą aliejų, išpilstytą į plastiko talpas pirko ir savo restoranų virtuvėse naudojo Vokietijos šefai, kurių tarpe buvo tikrai garsių vardų.

Sunku patikėti, kad patyrę virtuvės vilkai nesivargino paragauti ir apuostyti perkamo ir jų virtuvėse naudojamo „alyvuogių aliejaus“? Beje - jis kainavo ne tiek ir mažai - po 10 eurų už litrą.

Italija

Vienas paradoksalus pavyzdys yra itališko Virgen Extra alyvuogių aliejaus statistika. Šioje šalyje tikrai gaminamas vienas puikiausių Virgen Extra pasaulyje. Tačiau statistika rodo ir tai, ši šalis sugeba parduoti daugiau itališko alyvuogių aliejaus, nei iš tikrųjų gamina. Pasirodo, gali būti ir taip.

Ispanija 

2018 metais Ispanijoje ištirtas 41 prekybos centruose parduodamas vietinės gamybos Virgen Extra aliejus. Tyrimo metu nustatyta, kad iš jų net 20 (beveik kas antras!) neatitinka Virgen Extra kokybės reikalavimų. Kilo skandalas, nukentėjo keliolikos garsių gamintojų reputacija.

Šiais metais slaptas tyrimas pakartotas spalio mėnesį. Po degustacijos ir patikrinimo laboratorijoje, iš 39-nių Ispanijos Virgen Extra kategorijos aliejaus gamintojų, parduodančių aliejų prekybos centruose, jau tik 2 prekės ženklai neatitinko reikalavimų.

Šiais metais sukčiaujančių Ispanijos gamintojų sąraše atsidūrė „Borges“ ir „Olivar de Segura“>>

Tyrimo, rezultatai visus ne tik maloniai nustebino, bet ir nudžiugino - šiais metais Ispanijos prekybos centrų aliejaus asortimente žymiai daugiau kokybės ir vis mažiau apgaulės. Ispanijos vartotojų ir naudotojų organizacija OCU, atlikusi šį tyrimą, smerkia aliejaus etikečių klastotojus ir prašo atsakingas institucijas imtis sankcijų nesąžiningų gamintojų atžvilgiu.

Kaip nepasimauti ant klastotės?

• Kokybiškas Virgen Extra nėra pigus. Aukštos kokybės alyvuogių aliejus retai parduodamas masinėje prekyboje. Jo savikaina tokia didelė, kad juo neapsimoka prekiauti didiesiems. Tradiciniu būdu nuskintų alyvuogių išspaustas aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus mažmeninėje prekyboje Lietuvoje negali kainuoti mažiau nei 10 Eur už pusę litro.

• Pirkite iš prekybos vietų, kurios aliejų veža iš smulkių ūkininkų. Jei ūkininkas gamina ir parduoda porą tūkstančių butelių per metus, jis nerizikuos savo reputacija, klastodamas aliejų; jam tai daryti net ir neapsimoka. Smulkiems prekybininkams, dirbantiems tiesiogiai su ūkininkais, neturėtų būti problema parodyti aliejaus kokybę atitinkančius dokumentus, nurodyti kada, kokiu būdu, iš kokios alyvuogių rūšies buvo spaustas parduodamas aliejus.

• Ragaukite! Nes juk aliejų perkate, kad jį valgytumėte! Virgen Extra aliejus turi tam tikrą rūgštingumą (polifenolius), kurie neleidžia aliejui pasiskleisti po burną, kaip pigiems ar maišytiems aliejams. Jei aliejus tikrai geras, jis turi skonį. Jį nurysite su malonumu, burnoje nepajusite jokio riebalo, o po kelių sekundžių gomurį pakutens aitrumas.

Norite pabandyti? Užsisakykite Virgen Extra aliejaus iš mūsų parduotuvės>>

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitėte! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Previous
Previous

Fui riebalai... kaip juos nuplauti?

Next
Next

Sofrito. Ispanų virtuvės eliksyras (receptas)