Seniausia Ispanijos Plaza de Toros

Kadaise koridos Ispanijoje vykdavo platesnėse miestų gatvėse ir aikštėse; miesto mugių, turgaus ar didesnių švenčių proga. 1804 metais, sukėlusi daug triukšmo, vartus atvėrė pirmoji “Plaza de Toros“. Nuo šios datos skaičiuojama naujoji "Tauromaquia" era.

Seniausia koridos aikštė Ispanijoje | ©laimafoto

Iš toli gana rūsčiai atrodantį Huelvos provincijos miestelį Aroche vainikuoja gerai išsilaikiusi maurų laikų pilis. Istorinių žinių apie ją nėra daug – archeologai pilies statybos pradžią datuoja XI a., o istorikai archyvuose randa vos kelias su ja susijusias istorines datas. Vėliau pilis išgarsėjo ne kovose su priešu, bet ankstyvosios privatizacijos, bei istorinio paveldo apsaugos batalijose, užvirusiose dar 1801 metais, kai Aroche miestelėnai sumastė, kad jiems reikia aikštės bulių koridoms.

Nužvelgę stačius miestelio kalvos šlaitus vietiniai suprato, kad aikštę koridai geriausia bus užkelti į patį miestelio viršų, kuriame tuo metu stovėjo senosios maurų pilies griuvėsiai. Tam reikėjo kiek pakoreguoti pilies vidinio kiemo formą - įsprausti apskritą areną į apgriuvusių sienų stačiakampį. „Bespraudžiant“ dalis sienų buvo nugriautos, o statybinės liekanos panaudotos užlyginant apatinius pilies aukštus. 

Aroche miestelis ir jo viršuje esanti koridos aikštė Ispanijoje

Tokia saviveikla labai nepatiko Sevilijos valdininkams, todėl kilo skandalas besiaiškinant, kam ta pilis priklauso, kas gali ją ardyti ir su kuo reikėtų derinti statybos darbus. Nekreipdami dėmesio į įnirtingus biurokratų mūšius, Aroche miestelėnai visgi išsaugojo savo teises į nuosavą „Bulių areną“, kuri buvo atidaryta 1804 metais. 

Taigi seniausia Ispanijos „Plaza de Toros“ Ispanijoje yra būtent Aroche mieste.

Seniausia koridos aikštė Ispanijoje | ©laimafoto

Aikštė talpina 1200 žiūrovų, bulių kovos čia vyksta iki šiol, dažniausiai rugpjūtį, švenčiant San Mamés šventę. Net gatvės, vedančios į pačiame miestelio viršuje esančią Bulių areną yra perdarytos taip, kad buliai galėtų užbėgti kelis šimtus metrų į viršų nuo kiek žemiau esančios bažnyčios. Šioje aikštėje mėgsta pasirodyti ir portugalų torerai.

Seniausia koridos aikštė Ispanijoje |©laimafoto

Jei užsukę į miestelį sugalvosite aplankyti šią unikalią aikštę – pradžiai susiraskite „Oficina de turismo“ ir bandykite susitarti dėl gido vedamos ekskursijos. Jei susitarti nepavyks, dėl visa ko paklibinkite Bulių arenos „Puerta de la Reina“ vartus ir jei jie nebus užrakinti - galėsite trumpam pasižvalgyti po aikštės vidų. Mums tai pavyko.

 

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

 

O taip pat skaitykite:

Odė aukojamam buliui

Pritariu siūlymui, kad silpnesnių nervų žiūrovai turėtų būti perspėti iš anksto. Gal ant reklaminių plakatų, prie bilietų kasų ir net arenos prieigose reikėtų pažymėti, kad renginio metu bus pralietas kraujas ir tikrai nukentės keli iš pažiūros sveikai ir žvaliai atrodantys buliai. Tiesiog gaila žiūrovų, kurie dar pirmam veiksmui nesibaigus išbalę sprunka išėjimo link. Jei bilietų pardavėjas pajuokavo, kad šios „veršiukų lenktynės“ jums tikrai patiks, o prieš akis jau dvi valandas regite bulių aukojimo ritualą – kaltinkite tik savo nežinojimą.

 

Norite pakeliauti po Andalūziją giliau, įdomiau, kitoniškiau?

Parašykite mums andaluzija@virgenextra.lt, suplanuosime kelionę kartu.


Nepirkite mums kavos, nusipirkite sau aliejaus!

Už mūsų kuriamas originalias istorijas ir už naudingą informaciją planuojant kelionę atsidėkoti galite pirkdami andalūzišką Virgen Extra aliejų mūsų el. parduotuvėje Lietuvoje.

Skaitykite kitas istorijas:

Ačiū, kad skaitote! Jei patiko šis straipsnis, pasidalinkite juo:

Prisijunkite prie mūsų sekėjų rato:

Previous
Previous

Kadiso balkonai

Next
Next

¡Guiri guiri ven aquí!